Aktivní Kladno
Projekt Aktivní Kladno

Aktivní Kladno je proměnlivý tým studentů kladenského Gymnázia, který navazuje na svoji činnost z projektu Active Citizens (www.activecitizens.cz), ve kterém se studenti se rozhodli udělat něco pro kladenskou kulturu a začali připravovat programy a akce různého charakteru pro veřejnost. Vyzkoušeli si akce menšího typu – například na gymnáziu, ve Speciální škole Slunce v Unhošti, v kladenském Domově pro seniory, ale i akce pro širokou veřejnost – jako třeba Sportovní den na Sletišti.

V současné době Aktivní Kladno již dlouhodobě spolupracuje se střediskem komplexní péče Fontána o.p.s., pro jehož klienty připravuje akce především vánoční a velikonoční. Díky tomu se obě skupiny rozhodly jít v roce 2014/15 do programu „Pomáhej“ s vlastním projektem „s.r.o.❤“ („Spolu, rádi, od srdce“). Tento projekt umožnil po uspořádání několika benefičních akcí (občerstvení na Vánočním koncertu školy, velikonoční přehlídka mazanců Mazané velikonoce a premiérový Májový koncert) klientům Fontány návštěvu jimi vybraného divadelního představení ve Stavovském divadle v Praze.

I ve školním roce 2015/16 se Aktivní Kladno zapojilo do programu „Pomáhej“, tentokrát s projektem „Brána angličtiny otevřena“ a tím navázalo zcela novou spolupráci s Dětským domovem v Unhošti. Na benefičních akcích se podařilo vybrat a spolu s navýšením od sponzora Nadace Via předat dětem úžasných 40 000 Kč na kvalitní výuku anglického jazyka.

V školním roce 2016/17 jsme si jako cílovou skupinu našich benefičních akcí zvolili Dětské centrum v Kladně Rozdělov a na jejich mimoškolní a volnočasové aktivity (např. kroužek keramiky, cvičení v Sokolu apod.) jsme vybrali téměř 30 000 Kč!

V loňském školním roce 2017/18, kdy jsme oslavili 5 let od založení, jsme vybrali partnery dva – seniorský domov Centrin v Unhošti a Dobrovolnické centrum v Kladně, kde se zapojíme do jejich programu Pět P (program na podporu dětí ve věku 7-15 ze sociálně znevýhodněných rodin). Dobrovolné příspěvky získané z našich letošních akcí budou spravedlivě rozděleny a použity na podporu volnočasových aktivit seniorů i dětí, se kterými jsme se průběžně také na akcích setkávali ( např. adventní tvoření věnců a koncertování v Unhošti, bazárek oblečení u nás ve škole, doučky a tvoření v Dobrovolnickém centru).

V letošním školním roce 2018/19 jsme se rozhodli podpořit jednotlivce. Stal se jím desetiletý Tomášek Klvaňa, žák 4.třídy ZŠ v Žilině, jehož příběh můžete shlédnout v tomto videu:

Tomáškovi se budeme snažit přidat prostředky na jeho tři přání : kvalitní rehabilitace, španělština a šachy. Věříme, že se nám pro něj podaří nejen shromáždit co nejvíce finančních prostředků, ale že ho také budeme moci na našich akcích i osobně přivítat.

Studenti v rámci projektů obohatili školu o tradici několika nových a velmi populárních akcí jako je Halloween, Mazané Velikonoce a Májový koncert, na které je zvána i veřejnost. Další pěknou tradicí se stal i Vánoční knižní bazar, který organizujeme v nedalekém OC Centrál, do kterého se zapojuje stále více dárců z Kladna i okolí.

Náš tým je otevřený jakékoli spolupráci nejen s žáky naší školy, ale i s dalšími subjekty, se kterými je pojí myšlenka aktivního občanství.

Věříme, že i nadále budete naše aktivity podporovat, a těšíme se na vás na všech dalších akcích

Další informace a také fota o našich aktivitách najdete na našem Facebooku „Aktivní Kladno“.

16. listopadu 2018

PhDr. Zuzana Vosátková