Pietní akce – Lidice

Dne 10. června 2014 se v Gymnáziu Kladno uskutečnila tradiční pietní akce, kterou si připomínáme tragickou událost – krátký a velmi osudový pobyt lidických žen a dětí v prostoru tělocvičny gymnázia. Ženy byly odděleny od dětí, ženy byly odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Většina dětí zahynula ve speciálních vyhlazovacích automobilech v polském Chelmnu. Některé děti byly ještě v gymnáziu a později v polské Lodzi vybrány k poněmčení. Malé děti mladší jednoho roku byly umístěny v sirotčinci v Praze-Krči.

Pietního aktu, který se uskutečnil v tělocvičně školy, u reliéfu, který připomíná utrpení žen a dětí, a u sochy Lidické matky, se zúčastnili přeživší lidické ženy a děti, jejich potomci a příbuzní, zástupci ČSBS a ČsOL, představitelé státu a místní samosprávy – pan ministr Jiří Dienstbier, 1. místopředsedkyně Senátu ČR paní Alena Gajdůšková, paní poslankyně Miroslava Němcová, paní poslankyně Miloslava Vostrá, primátor města Kladna pan Dan Jiránek a starostka obce Lidice paní Veronika Kellerová.

Projev u sochy Lidické matky z dílny sochařky Marie Uchytilové pronesla paní Jana Bobošíková.

Děkujeme pracovníkům Památníku Lidice, především panu řediteli Milouši Červenclovi, kteří přišli vyjádřit svou účast.

Děkujeme také zástupcům někdejších kladenských havířů – panu Jaroslavu Gruberovi a panu Janu Uváčkovi, kteří se přišli poklonit obětem nacistického násilí v hornických uniformách.

16. června 2014

PaedDr. Zuzana Vlčková (volny cz alt64 zuzvlc)