Akce Anna

Studenti Gymnázia Kladno se rozhodli zviditelnit a připomenout památku Anny Letenské, české herečky popravené nacisty v rámci heydrichiády, která byla v letech 1935-1936 členkou kladenské činohry. Vznikl tak projekt, který propojil mnoho subjektů - naše gymnázium, Městské divadlo Kladno, Magistrát města a Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Jeho pracovní název Akce Anna mu už také zůstal.

Během prvních dvou měsíců školního roku 2022/2023 jsme stihli Akci Anna plně zrealizovat. Akademický sochař a náš kolega Zdeněk Manina vyrobil pamětní dlaždici věnovanou Anně bez nároku na honorář, a za finanční podpory města bude 27.10. Instalována před budovou divadla. Studentka Barbora Müllerová z kvinty zvládla v rekordním čase navrhnout a dokončit komiks s nejdůležitějšími milníky Annina života, který byl také publikován. Na její návrh vznikly také pamětní placky, které nechalo zhotovit Městské divadlo. Dne 24. 10., v den Anniny popravy, jsme se díky Spolku pro zachování odkazu českého odboje a Fondu hejtmanky Středočeského kraje účastnili pietního aktu v Mauthausenu.

Studenti a studentky vytvářeli po celé dva měsíce květiny a dekorovali s nimi srdce, které bude zdobit foyer divadla, kde 28. 10. proběhne vzpomínková akce a slavnostní odhalení pamětní dlaždice. Divadlo si představením Jak jsem potkal ďábla spolu s diváky připomene jedno z nejtěžších období moderní historie, období heydrichiády.

Sledujte příběh Akce Anna i na našem Facebook

Akce Anna