Pietní akt Lidice 10. 6. 2013

V pondělí 10. června 2013 se před budovou Gymnázia Kladno sešli lidé, kteří chtěli vyjádřit svou soustrast s obětmi lidické tragédie z roku 1942. Zároveň vyjádřili svůj postoj vůči všem nedemokratickým režimům v minulosti i současnosti.

Děkujeme všem, kteří kyticemi a slovy projevili svou sounáležitost v budově a v místě školní tělocvičny, která se kdysi stala místem rozloučení lidických matek a dětí.

Nejvýznamněji musíme zmínit pamětníky lidické tragédie, přeživší ženy a děti. Jejich květinové dary jsou obrazy míst, ve kterých se tragická událost odehrála.

Omlouváme se, že je nebudeme jmenovat. Domníváme se, že všichni přeživší spojují svá jména s těmi, kteří tragédii nepřežili. Všechna jejich jména možná neznáme, ale všem z nich chceme prokázat čest.

A přejeme si, aby si všichni současní i budoucí studenti naší školy uvědomovali, že podobné věci se v budoucnu již nesmí opakovat a že to vše záleží na nich, na nás.

Pietního aktu se zúčastnila předsedkyně Parlamentu České republiky, paní Miroslava Němcová, která pronesla velmi citlivá slova k zúčastněným v místě sochy Lidické ženy z ateliéru paní Marie Uchytilové, jež připomíná tragédii žen z Lidic.

Děkujeme za účast pana Jiřího Dienstbiera, představitele ČSSD.

Pietního aktu se zúčastnili další osobnosti: za Památník Lidice pan ředitel JUDr. Milouš Červencl a jeho spolupracovníci, za obec Lidice paní starostka Veronika Kellerová, za Svaz bojovníků za svobodu paní Gabriela Havlůjová, za Gymnázium Kladno paní ředitelka RNDr. Milena Minaříková a mnozí další, jimž se omlouváme, že jsme je nejmenovali. Děkujeme jim tímto za účast.

19. června 2013

PaedDr. Zuzana Vlčková (volny cz alt64 zuzvlc)