Akademický sochař Manina a výstava ve Francii

Na naší škole učí akademický umělec Zdeněk Manina (na vysvětlenou pro ty, kteří se s ním doposud nesetkali).

Nedávno vytvořil sochu, která je nyní vystavena ve francouzském městě Vitry-sur-Seine. Francouzské noviny o této události napsaly a vy si můžete přečíst jakési resumé tohoto článku a prohlédnout si několik fotek.

Sochařské dílo zahajuje Svátky šeříků

Včera odpoledne byla na vodní ploše v parku Joliot-Curie ve francouzském městě Vitry-sur-Seine umístěna socha akademického umělce Zdeňka Maniny. Stalo se tak u příležitosti slavnostního zahájení Svátků šeříků. Sochařské dílo představuje tři nahé muže držící se za kotníky a znázorňující žebřík. Okolo sochy je kovová konstrukce pro zajištění stability, neboť její výška dosahuje pěti metrů.

Dílo je nazváno Rovnost a představuje symbolické spojení mezi městy Vitry a Kladno. Zdeněk Manina na sousoší pracoval několik měsíců v České republice a po deset dní ve Vitry. "Je to poprvé, co jsem přijel do Francie a je pro mne velikou ctí zde vystavovat," zaradoval se umělec.

Socha zůstane v parku jeden měsíc, poté bude přemístěna, ale radnice zatím ještě přesně neví na jaké místo. "Ať už bude umístěna kamkoliv, bude to ve Vitry," ujišťuje kulturní atašé města Vitry.

17. června 2009

Mgr. Lucie Pelikánová (gymnasiumkladno cz alt64 lucie pelikanova)