Těžba černého uhlí na Kladensku - exkurze

Dne 31. 10. 2008 se polovina naší třídy O4.A vypravila na exkurzi na téma "Těžba černého uhlí na Kladensku", kterou jsme započali ve Vrapicích u kostela sv. Mikuláše, kde na nás už čekal pan průvodce.

Naplánovaná trasa byla dlouhá asi 8 km a po celé stezce, kudy nás průvodce vedl, byly cedule s nejdůležitějšími fakty a zajímavostmi. Jako například kdy důl vznikl, jak těžba probíhala, kdy zanikl a podobně. Naše exkurze začala u již zmíněného kostela ve Vrapicích, pokračovali jsme lesními stezkami k několika dolům a štolám, šli jsme i okolo příprav slunečních kolektorů a skončili jsme nad přírodním parkem Čabárna. Cestou jsme viděli několik dolů, u kterých jsme se od průvodce vždy něco dozvěděli, prošli jsme lesem, kde byl odvodní kanál prachu z dolů a hutí a nakonec jsme viděli i jeden z nejznámějších dolů na Kladensku - důl Theodor. Tam naše exkurze skončila a pan průvodce nás opustil. Už jsme jen došli na zastávku, kde jsme čekali na autobus a jeli jsme z celkem namáhavé trasy domů...

5. listopadu 2008

Účastník