Toulcův dvůr - exkurze

Dne 14. 1. 2008 navštívily třídy O7.A a O2.A ekologické centrum Toulcův dvůr. Za naším cílem, do pražské Hostivaře, jsme vyrazili ve tři čtvrtě na osm - s nadějí, že v devět tam budeme. Pan řidič byl ostřílený profesionál. Jeho vnitřní navigační smysl sice přímo Hostivař neobsahoval, nicméně do Prahy trefil bez většího problému a i otvírání a zavírání dveří zvládal na výbornou. Ani ne hodinovou cestu jsme tak zvládli v bezmála dvojnásobném čase.

Paní lektorka z Toulcova dvora, "centra ekologické výchovy hlavního města Prahy", si však s naším zpožděním hravě poradila. Zrychlila tempo výkladu, což pro nás - elitní studenty - nebyl žádný problém, a tak jsme tříhodinovou přednášku na téma Etologie skvěle zvládli za dvě a půl hodiny. Program naštěstí nebyl nikterak nudný, základní etologické pojmy jsme si opakovali formou nejrůznějších her a i občasný výklad byl vcelku zajímavý. Nejzábavnější bylo skupinové pozorování chování nejrůznějších zvířat - od morčat přes ovce až po krávy (seřazeno podle velikosti).

Abych zmínil také nějakou osobní zkušenost - já byl ve skupině "Kozy" a dospěl jsem k etologickému závěru, že koza je velice zákeřné zvíře, které když je pozorováno, chová se úmyslně tupě a snaží se ze svojí hrané hlouposti vytěžit maximum. Myslí si, že když se tváří, jako že ve volné přírodě nemá sebemenší šanci přežít, bude ho nějaký ten člověk vždycky rád česat a krmit. Chyba lávky, odhalil jsem je. Jen škoda, že moje postřehy, co se týče biologie, nejsou brány vážně.

Toulcův dvůr je velmi pěkné středisko se spoustou schopných lektorů a ještě větším počtem všemožných zvířátek. Doporučuji navštívit.

30. ledna 2008

Jakub Krabec, bývalá O8.A (2009)