Výměnný pobyt Günzburg 2011

Ano! Tentokrát to naštěstí vyšlo. Přes počáteční obtíže s nedostatkem účastníků se letos po roční odmlce konala jazyková výměna s Gymnáziem Dossenberger v bavorském Günzburgu. Pod vedením paní profesorky Šrámkové a Bandíkové se nás devatenáct odvážlivců v pondělí 17. 10. vydalo směrem na západ vstříc novým zážitkům.

Na místě padly po prvních pár minutách ostychu veškeré jazykové bariéry. Kdo si nevěděl rady s němčinou, mohl s klidem přejít do angličtiny, kterou všichni naši hostitelé skvěle ovládali. Komu nestačila angličtina, použil všechny části těla a nakonec se vždy bez komplikací dorozuměl.

Náš denní program byl velmi pestrý. Ať už to byla návštěva Mnichova, Augsburgu, Legolandu, zámku Neuschwanstein nebo snad jen účast při výuce německých studentů, nikdo z nás se rozhodně nenudil. Večery probíhaly v ještě zábavnějším duchu. V útulné atmosféře německé hospody se rozvázal jazyk i těm nejostýchavějším z nás. Díky tomu se z nás stala za pouhých 5 dní skvělá parta, která se za žádných okolností nechtěla v sobotu ráno roztrhnout.

Už teď se všichni těšíme na březen, kdy nás německá strana navštíví. Bude to opět týden plný smíchu, zábavy, staronových přátelství a možná na závěr i pár slz. Snad se nám příští rok podaří opět sehnat 20 studentů a podívat se do Günzburgu. Protože jak strávit týden příjemně: s partou kamarádů v krásném německém městě.

29. listopadu 2011

Kateřina Čermáková, bývalá O8 (2013) (seznam cz alt64 Kacik cermakova)