Pietní shromáždění v Lidicích a znovuotevření muzea

Tak nevím, jak začít. Lidická tragédie je nám již časově vzdálená a pro moji generaci byla tak trochu zprofanovaná (abs. 1979).

V sobotu jsme se zúčastnili pietního aktu a znovuotevření muzea. Byli jsme pozváni jako škola, která je s touto událostí spojena, ale nejen tak. Dnes již to není jako tenkrát, kdy jsme se účastnit vlastně museli. Tentokrát jsme mimo oficiální pozvání měli také pozvánku od Gabriely Literové, loňské absolventky, která studuje historii na FF UK. Gábina se zaměřuje na soudobé dějiny a aktivně pracuje v Lidickém památníku a má i další aktivity.

Našli se studenti, kteří tomu sobotní dopoledne věnovali. Jsme za to rádi a odkazujeme na projev předsedy Senátu pana Přemysla Sobotky, který celou událost uvedl do historického kontextu.

Celá akce měla velmi důstojný průběh a věříme, že třeba v posledním týdnu školy si třídy najdou čas, aby se do muzea podívali.

12. června 2006

PaedDr. Zuzana Vlčková (volny cz alt64 zuzvlc)
Mgr. Jitka Přibilová (gymnasiumkladno cz alt64 jitka pribilova)