Itálie 2018

Na konci dubna, 21. dubna, jsme vyrazili směrem na jih, abychom navštívili památky v Římě a dvě zajímavá města, Pompeje a Herkulaneum.

Naše dlouhá noční cesta končí ve zdánlivě ospalém Římě. Je brzo ráno, ale my obdivujeme první památky, koloseum, ústa pravdy, ale také vzrostlé platany, které poskytují chladivý stín.

Druhý den jsme navštívili Pompeje. Výstavní město s perfektní infrastrukturou, za jakou by se nemuselo stydět ani dnešní velkoměsto. Ohromující vykopávky, díky nim chápeme známé klišé: Již staří Římané. Našli jsme tady půvabné mozaiky i varovný nápis Cave canem, atria s fontánami, ale i hlučné italské děti.

Po návštěvě Pompejí jsme v tichém úžasu obdivovali sochy a mozaiky v obrovském muzeu v Neapoli. Uměli to – tehdejší umělci! Druhé město zničené výbuchem Vesuvu – Herkulaneum – jsme také viděli. I zlověstný masiv ztuhlé lávy. Ten vyplnil prostor mezi mořem – záchranou a městem – smrtí. A byl konec nadějím, popel a kameny následovaly, ale paradoxně ty celé město zakonzervovaly.

Římské katakomby

Ponuré místo a síla víry, pro nás překvapující a osvobozující.

Vatikánská muzea

Čekání ve frontě se vyplatilo, strop Sixtinské kaple je impozantní. Michelangelo v jedinečném gestu vyjádřil všechny radosti, strachy a obavy ve vztahu otec a syn.

S věčným městem jsme se rozloučili na náměstí Petra a Pavla. Turisté, turisté, turisté… Ale pocit, že tudy kráčela historie v nás přetrvává.

Myslím, že se neloučíme a někdy příště...

Fotografie naleznete na Facebook

19. června 2018

MgA. Petr Kuna (gymnasiumkladno cz alt64 petr kuna)