Návštěva Geoparku v Praze

Ve čtvrtek 24.4. se O2 vydala do Geoparku na pražském Spořilově.

Okolo čtvrt na devět jsme autobusem vyjeli od gymnázia a už v devět hodin jsme byli na místě. Nutno dodat, že nejprve jsme Geopark mezi místními budovami nepoznali, ale po projití hlavní brány se před námi vynořil jakoby jiný svět. Spousta plakátů s upoutávkami na Den Země a s životopisy slavných fyziků, či biologů, dalekohledy, modely sopek,... Na začátku exkurze jsme proběhli nebo prošli okruh s GPS a pokoušeli jsme se zodpovědět otázky napsané na kamenech a popelnicích. Po vyluštění tajenky jsme procházeli různá stanoviště. Nejprve jsme se naučili poznávat všelijaké typy oblaků (nikoliv mraků) a jejich výšky, poté jsme šli na stanoviště věnované zemětřesením. Sami jsme se pokusili zemětřesení vyvolat, tím, že jsme dupali na zem a přístroj změřil velikost otřesů. Celkem se nám to povedlo, dupali jsme jako sloni :-)

Pak jsme se mohli těšit na to, jak se podíváme pomocí dalekohledů na Slunce, v jednom dalekohledu bylo díky filtru zelené, v dalším jsme pozorovali sluneční erupce. Na dalším stanovišti jsme mohli vyvolat tornádo, tentokrát schované ve flašce :-) Poté jsme se šli (teď již za spalujícího počasí) podívat, jak fungují sopky. Nakonec jsme sešli dolů do parku, kde jsme se dozvěděli něco o fyzikálních jevech. A během tohoto povídání k nám dokonce přiběhl malý třínohý pes. Okolo dvanácté hodiny jsme odjížděli z Prahy a cesta probíhala až ke gymnáziu bezproblémově. Myslím, že se exkurze vydařila a že se všem líbila!

Lukáš Molhanec, O2

7. května 2014

Mgr. Kateřina Linhartová (gymnasiumkladno cz alt64 katerina linhartova)