Zájezd do Anglie

20.-26. 3. 2004 vyjelo 20 studentů gymnázia za hranice všedních dnů i vlasti, aby intenzivně poznávali (většinou poprvé) slavné památky Velké Británie, každodenní život v rodinách, příjemnou výuku na mořském pobřeží nezatíženou testy a známkováním a v neposlední řadě i samostatné pokusy o komunikaci při nákupech suvenýrů, dárků, knih a občerstvení v Hastings a dalších malebných historických městech na jihu Anglie. Na koupání zrovna nebylo, ale svěží vzduch, všudypřítomná zeleň a krásně rozkvetlé jarní květy na nás měly po dlouhé české zimě přímo blahodárný účinek. Na všechny zapůsobila monumentální důstojnost universitních kolejí v Oxfordu, královského sídla ve Windsoru či gotické katedrály v Canterbury. V Londýně jsme si uvědomili, že na to, abychom ho alespoň trochu poznali, bychom potřebovali několik týdnů. Za jeden a půl dne jsme stihli objet či v poklusu obejít a vyfotografovat zvnějšku jen ta nejslavnější místa. Spor o to, zda věnovat vzácný čas (a peníze na vysoké vstupné) prohlídce voskových figurín v pověstném muzeu Madame Tussaud's či využít jasného dne a "vyletět" do výšky v nejúspěšnější atrakci přelomu tisíciletí – London Eye (Londýnském oku, největším ruském kole na světě) - byl vyřešen rozdělením na dvě skupiny. Po šťastném shledání všichni shodně tvrdili, že právě ta jejich atrakce byla nezapomenutelná a skvělá.

Jednoznačný závěr zní: stálo to za to a v Anglii jsme nebyli naposled!

15. dubna 2004