Výměna Günzburg – Kladno 2013

Studenti našeho gymnasia odjeli 23.září 2013 na návštěvu ke studentům Dossenberger gymnasia do Günzburgu.

Již dvacet let se pravidelně (občas i nepravidelně) navštěvujeme. V březnu 2013 proběhla návštěva německých studentů u nás v Kladně a poslední týden v září jsme my navštívili naše partnery. Můžeme s velkým přehledem říci partnery, neboť za ta léta se vytvořila mnohá pevná přátelství.

Hostitelé pro nás připravili zajímavý program, ke kterému patřila již tradiční návštěva pana starosty a oblíbeného Legolandu. Tentokrát jsme navštívili museum Daimler-Benz ve Stuttgartu a roztomilý zámeček Ludvíka II.-Linderhof.

Je velmi poučné prožít několik dní v německých rodinách a strávit – jako diváci - několik vyučovacích hodin v německém resp. bavorském gymnasium. Některé rozdíly nejsou patrné na první pohled, ale na stranu druhou, pro další klidný život v Evropě je takovéto poznávání důležité.

Německá strana již plánuje další návštěvu u nás v březnu 2014 - tak tedy alles Gute!

9. října 2013

Mgr. Jana Šrámková