Leksellův gama nůž - exkurze

Dne 24. 2. 2010 navštívil náš seminář z chemie spolu s profesorkami Absolonovou a Hanušovou nemocnici Na Homolce, kam jsme vyrazili obdivovat nový Leksellův gama nůž. Tento přístroj slouží k ozařovací léčbě onemocnění především v oblasti mozku.

U vchodu do nemocnice nás hned mile přivítal pan docent Josef Novotný. Pan docent nám pak ve své prezentaci nastínil historii i současnost ozařovací léčby a popsal nám princip fungování Leksellova gama nože. V prezentaci jsme mohli vidět, jak se původní model tohoto gama nože zdokonaloval a vyvíjel až do dnešní nejmodernější podoby.

Na Leksellově gama noži (typ 4C) Na Homolce, který byl vyměněn koncem roku 2009, bylo po dobu jeho provozu odoperováno vůbec nejvíce lidí na světě (v rámci jednoho přístroje) – 10 550.

Místo něj byl Na Homolce nainstalován nejnovější model Leksellova gama nože PERFEXION, který poskytuje pacientům s různými onemocněními pohodlí a zákroky na něm jsou bezbolestné a rychlé. Za zmínku stojí, že se na tomto přístroji neléčí pouze zhoubné a nezhoubné nádory v oblasti hlavy a krku, ale třeba i zelený zákal způsobený velkým nitroočním tlakem.

Po skončení prezentace jsme si dokonce mohli nový Leksellův gama nůž na vlastní oči prohlédnout a zeptat se pana docenta Novotného na cokoli, co se přístroje týká.

Gama nůž funguje na principu soustředění gama paprsků z různých zdrojů do místa nádoru. V místě, kde se nachází nádor se paprsky protínají a dávka záření je zde nejintenzivnější. Zdrojem gama záření je u zdejšího modelu gama nože kobalt (60Co).

Celá exkurze byla velmi vydařená a zajímavá, možná se poštěstí ji v budoucnu uskutečnit znovu.

3. března 2010

Anita Brožková, bývalá 4.A (2010)