Ekologická olympiáda 2009 - národní kolo

Ve dnech 14.-16. 5. 2009 v Hradcích u Českých Budějovic proběhlo národní kolo 14. ročníku Ekologické olympiády a jeho tématem bylo "Účelná ochrana přírody kontra extremismus". Reprezentantem Středočeského kraje se stalo Gymnázium Kladno, konkrétně studenti Honza Smyčka (O7.A), Jonáš Horáček (O7.A) a Anita Brožková (3.A).

Ve čtvrtek jsme se vydali do, nám doposud neznámé, vesničky Hradce u Vrábče, zde jsme se setkali s pořadateli a ostatními soutěžními skupinami z celé republiky.

Ještě večer nám byly dány podklady k praktické části, poté následovala vyčerpávající přednáška o motýlech a dopadu lidské činnosti na jejich životní prostředí v podání Martina Konvičky.

Páteční ráno nás čekala důkladná "rozcvička" v podobě vědomostního testu, po jehož skončení se jednotlivé skupiny postupně vydávaly na další soutěžní úkol, stezku, vedoucí krásnou jihočeskou přírodou. Cestou na nás čekaly rozmanité druhy rostlin, které jsme určovali, a stanoviště s úkoly. Celá stezka trvala čtyři hodiny. Páteční večer byl zakončen obhajobou praktické části, která spočívala ve výběru vhodného projektu na retenční opatření v lokalitě výskytu kriticky ohroženého panonského endemitu, pcháče žlutoostenného (Cirsium brachycephalum).

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v sobotu ráno. S pocitem velké radosti, ale i špetkou lítosti jsme přijímali své, myslím nakonec krásné, umístění na čtvrtém, "bramborovém" místě.

4. června 2009

Anita Brožková, bývalá 4.A (2010)