Ekologická olympiáda 2008 - krajské kolo

Ve dnech 25.-27. 9. 2008 proběhlo ve Vlašimi středočeské kolo Ekologické olympiády. V tomto kole reprezentovala naše gymnasium skupina tří studentů, konkrétně Honza Smyčka, Jonáš Horáček a Anita Brožková.

Vyrazili jsme vedeni paní profesorkou Smyčkovou už ve čtvrtek 24. 9. se záměrem věnovat tento den přípravě na olympiádu (například návštěvě botanické zahrady v Praze). Po příjezdu do Vlašimi jsme byli ubytováni v Podblanickém ekocentru ZO ČSOP Vlašim.

Páteční ráno se uskutečnilo zahájení olympiády a dopoledne nás čekala první praktická část, jejíž náplní bylo navrhnout projekt ekofarmy na masné či mléčné výrobky. Součástí tohoto úkolu byla také obhajoba prezentace před porotou. Odpoledne se uskutečnila druhá teoretická část, skládající se z testu a poznávačky, ve které byly různé druhy rostlin, živočichů i minerálů.

V sobotu brzy ráno na všechny čekala třetí (poslední), praktická část. Úkol byl jasný - pokosit, shrabat a navršit na hromadu porost louky, kde rostl chráněný prstnatec májový, a to za co nejkratší dobu a s co možná nejlepším strništěm. Pohled na studenty odhodlané zápasit s kosou a vidlemi byl vskutku neopakovatelný. Po tomto, pro leckoho nelehkém, úkolu následovalo už jen vyhlášení výsledků olympiády.

Výsledky nás všechny mile překvapily - umístili jsme se na prvním místě a s patřičnou radostí, všichni spokojeni, jsme odjížděli zpátky domů.

Až ve vlaku jsme se vzpamatovali:
My, Kladeňáci, jsme nejlepší ve Středočeském kraji!

Na jaře nás čeká měření sil na celostátním kole, tak nám prosím držte palce!

24. listopadu 2008

Anita Brožková, bývalá 4.A (2010)