Němci sem, Němci tam, co já s nimi udělám?

Od 1. do 6. 3. 2004 jsme tu měli mezinárodní návštěvu. Přijeli nás pozdravit němečtí studenti-kamarádi z Dossenhergerova gymnázia v Günsburgu. Jelikož my jsme u nich byli v listopadu, přijeli teď oni na oplátku k nám. Hlavní účel našeho listopadového výletu bylo zlepšit se in Deutsch, vidět "kus světa" a poznat běžný život "Němců-studentů".

Když jsme se vraceli domů do Čech, vrtalo mi hlavou, co tu budou dělat oni. Kromě toho, že všichni dychtili po poznání života "těch z východu", přijeli také levně nakupovat. Zřejmě byli zklamáni, když viděli, že tu nelezeme po stromech a - ano - máme elektrický proud!

Společně jsme navštívili sklárny Rückl v Nižboru, Karlštejn či matičku Prahu. "Ja, ja, das ist sehr interessant," znělo skoro stejně tak často, jako když jsme byli my u nich. Ale jak moc "interessant" pro ně bylo nakupování v pražských obchodech s botami, oblečením a bůhvíčím ještě se snad ani nedá popsat. Ale zase bych jim nerada křivdila. Ne všichni byli takoví. Nákupy byly jen zlomkem toho, co vše tu za těch pět dní stihli zažít. Na Kladně byli, dle mého názoru, nejvíc "paf" z našeho gymnázia. Oni mají většinou moderní a nové školy, takže na něco tak historicky hodnotného a žlutého nebyli zvyklí. Hodně z nich se naučilo i několik slovíček česky.

Večery jsme netrávili hraním stolních her, ale bavili jsme je trochu jinak. Také jsme je nezapomněli zavést do populárního sklepení Dundee Jam, východem inspirované Sluneční čajovny (tam bylo na jejich "nečajovém" chování hodně znát, že jsou opravdu ze západu) nebo do Klubu 19. Tam jsme se s nimi vlastně i rozloučili, protože další den odjeli vyčerpaní, ale přesto dobře naladění, zpět do Bavorska.

11. března 2004

Hana Kostková, bývalá 4.B (2004)