Rozmarné léto - představení

Divadlo V.A.D. vás zve na benefiční představení Rozmarné léto (ve prospěch moldavské vesnice Holuboje, kde žijí naši krajané), které se bude konat dne 25.10. 2007 ve 20:00 hodin v divadle Lampion.

Cena vstupenky je 80 Kč.

Rezervace vstupenek na tel. čísle 604 433 485.

Podrobnosti

Divadelní lahůdka s pravou vodou, ohněm a dalšími živly inspirovaná Vladislavem Vančurou

Peníze z představení půjdou na podporu krajanského spolku Novohrad v moldavské obci Holuboie. Počet osob českého původu v Moldavské republice je odhadován na 500. Registrovaných členů ve spolku českých krajanů v Holuboie je 123. Čeští krajané přišli do Moldávie přes Ukrajinu na konci 19. století kvůli výhodným podmínkám pro zemědělskou činnost. Dodnes si krajanská komunita zachovala původní jazyk a kulturu. Moldávie je jedním z nejchudších států Evropy a český krajanský spolek by bez podpory z české strany nemohl existovat. V souvislosti s požadavky spolku na uchování jazyka a kultury zde chybí základní prostředky na rozvoj vzdělanosti a kultury v českém jazyce (např. zajištění učebních pomůcek, které by částečně mělo pokrýt benefiční představení). Krajanský spolek Novohrad mimo jiné prezentuje českou kulturu v rámci Moldavska na multikulturních festivalech v Kišiněvě prostřednictvím folklórního souboru.

Krajanská komunita v obci Holuboje je v kompetenci velvyslanectví ČR v Kišiněvě. Předseda: Ivan Lauda, 299 Cahul, 278 846 Satul Holuboje /Huluboaia/, Raionul Cahul, Moldova

22. října 2007

PaedDr. Zuzana Vlčková (volny cz alt64 zuzvlc)