Jak velký je jeden ar?

Pilného žáka jistě nepřekvapí, dočte-li se v zadání slovní úlohy, že pan XY vlastní zahradu o výměře 5,8 a. Pilný žák vám jistě vysvětlí, že jeden ar je obsah plochy čtverce o straně 10 m. Tentýž pilný žák také jistě rychle poznamená, že jeden ar je roven 100 m2. Ale dokáže si každý z vás něco takového představit ve skutečnosti? Žáci primy (O1.A) poskládali v naší tělocvičně čtverec o výměře jeden ar z novinového papíru. Použili k tomu 1600 čtverců o straně délky 25 cm. Na každý složený metr čtverečný položili cedulku s číslem, aby se přesvědčili, že se opravdu ar skládá ze sta metrů čtverečných. Pokud i vy chcete vidět jeden ar, nahlédněte do přiložených fotografií.

6. prosince 2006

RNDr. Jana Kolínská