AV ČR (Fyzikální ústav) - exkurze

Dne 9. 11. jsme se my, studenti semináře z fyziky, zúčastnili exkurze do Fyzikálního ústavu Akademie věd. Exkurze to byla velice pěkná, protože jsme měli možnost vidět věci, o kterých mají normální smrtelníci šanci slyšet maximálně v televizi. Jednohlasně jsme se shodli v tom, že nejhezčí bylo pracoviště, kde nám ukazovali, jak krystaly mění barvu světla. Náš průvodce, který nám pracoviště představil, je dvojnásobný držitel ceny Akademie věd, a jeho výklad byl velice působivý. Na vlastní oči (a to doslova) jsme viděli, jak se barvy skládají ze třech základních (červená, zelená a modrá). Kromě toho nám ukázali laboratoř, kde zkoumají kovy s tvarovou pamětí, elektronový mikroskop, růst monokrystalů, výrobu speciálních zařízení pro urychlovač částic a nanášení tenkých vrstev pomocí laseru.

Pokud si alespoň virtuálně chcete prohlédnout to, co jsme viděli my na vlastní oči, prohlédněte si stránky Fyzikálního ústavu.

22. listopadu 2006