Vztah Lidic a města Ystradgynlais v Jižním Walesu

To je něco, co jsme asi nevěděli. V roce 1943 natočil britský režisér Humphrey Jennings hraný dokument o osudu Lidic. Pro místo natáčení vybral právě město Ystradgynlais v Jižním Walesu, které bylo podobné hornickým a ocelářským průmyslem.

Lidé, dnes již v pokročilém věku, kteří hráli v tomto dokumentu, se zúčastnili letošního pietního aktu v Lidicích. V mezičase natočil český dokumentarista Pavel Štingl dokument o filmu. Věříme, že se nám podaří uskutečnit promítání tohoto filmu na gymnáziu.

Město Ystradgynlais má zájem na spolupráci s naším regionem. Najdete-li si toto městečko ve vyhledávači, zjistíte, že mělo velmi podobnou historii jako Kladno. Připadá nám to jako dobrý nápad.

12. června 2006

PaedDr. Zuzana Vlčková (volny cz alt64 zuzvlc)