Malý pietní akt – Lidice

V pátek 10. června o 8. hodině ranní se uskutečnil malý pietní akt k připomenutí 74. výročí nedobrovolného pobytu lidických žen a děti v naší škole. Letos poprvé se účastníci vydali uctít jejich památku směrem od vjezdu do dvora přes zadní vchod do přízemní tělocvičny, kam byly ženy a děti zrána 10. června 1942 přivezeny a byly nuceny zde strávit tři dny. Tehdejší vedení naší školy dostalo den předtím rozkaz školu vyklidit.

Nový směr příchodu k tělocvičně byl zvolen proto, že nákladní automobily přivezly děti a ženy právě do dvora, a tak je účastníci chtěli uctít svými kroky po této cestě. Po tiché vzpomínce v tělocvičně pokračoval pietní akt položením věnců a květin jak u pamětní desky lidických žen umístěné na budově školy, tak u sochy Lidické matky, která je dílem akademické sochařky Marie Uchytilové. Po skončení této části zazněla státní hymna, načež paní Anna Holeyšovská velice citlivě promluvila o osudu lidických obyvatel. Mezi účastníky aktu byli přítomni v prvé řadě někteří z přeživších lidických dětí a jejich rodinní příslušníci, stejně jako rodiny posledních dvou žijících lidických žen a příbuzní těch žen či dětí, které již nejsou mezi námi. Aktu se také zúčastnili mnozí představitelé veřejného života.

15. června 2016

PhDr. Pavla Bechnerová (gymnasiumkladno cz alt64 Pavla Bechnerova)